Karakter boyutu :
'Ramazan'da 3 öğün yemeye dikkat edilmeli'

'Ramazan'da 3 öğün yemeye dikkat edilmeli'

Tarih 22 Haziran 2016, 17:16 Editör tula basın

Prof. Dr. Topbaş, "Ramazanda da 3 öğün yemek yemeye dikkat edilmesi gerekiyor. Gün, iftar, 2-3 saat sonra bir ara öğün ve sahur olmak üzere üç öğün olarak tamamlanmalıdır" dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Topbaş, ramazanda iftar, 2-3 saat sonra ara öğün ve sahur olmak üzere üç öğün yemek yenmesi gerektiğini belirtti.
Topbaş, ramazanın sıcak yaz günlerine denk gelmesi sebebiyle aç kalma sürelerinin uzadığını, bu nedenle vatandaşların beslenmelerine daha da özen göstermeleri gerektiğini söyledi.
Beslenme şeklinin ramazanda, normale oranla tam tersi bir hal aldığını ifade eden Topbaş, "Ramazanda da 3 öğün yemek yemeye dikkat edilmesi gerekiyor. Ramazanın daha rahat ve sağlıkla geçmesi için gün, iftar, 2-3 saat sonra bir ara öğün ve sahur olmak üzere üç öğün olarak tamam-lanmalıdır. Sahur öğünü asla atlanmamalıdır. Aksi halde alınan besinler, açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olur." diye konuştu.
Topbaş, sıcak günlerde vücudun normale oranla daha fazla su kaybettiğine işaret ederek, bu nedenle yetişkin bir bireyin iftar ve sahur arasında en az 2,5 litre su tüketmesi gerektiğini vurguladı.
"Çay iftardan 1 ile 2 saat sonra tüketilmeli"
Ramazanda çay tüketimine de dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Topbaş, "Çay da iftardan en az 1 ile 2 saat sonra tüketilmeli. Aşırı çay tüketiminden de kaçınılması gerekiyor. Sıvı tüketimi için içme suyuna ek olarak taze sıkılmış meyve suları, ayran, süt ve maden suyu gibi içecekler tercih edilebilir." dedi.
Topbaş, ramazanda sağlıklı olmanın önem taşıdığını dile getirerek, şu tavsiyelerde bulundu:
"Yağlı ve tuzlu gıdalar, gün içinde susamaya yol açacaktır. Onun yerine iftarda hafif besinlerin tercih edilmesi gerekiyor. Besinler yavaşça ve iyice çiğnenerek yenmeli, hazmı kolay lifli gıdalar tercih edilmelidir. Kızartmalardan, aşırı yağlı yemeklerden kaçınmalıyız. Sahura kadar belli aralıklarla hafif gıdalar tüketmeliyiz. Sahurda da yumurta, süt, peynir, domates, salatalık, yeşillik ve kavun gibi besinler tercih edebiliriz."

 • Array
 • Array
 • Array
 • Array
 • Array
 • Array
 • Array
 • Array
 • Array

SAĞLIK

Rize’ye Beklenen Onkoloji Uzmanı Geliyor

Rize’ye Beklenen Onkoloji Uzmanı Geliyor Rize İl Sağlık Müdürlüğü, Ankara’dan bir tıbbi Onkoloji uzmanının Rize’ye görevlendirildiğini ve Çarşamba gününden ...

Sağlık Bakanlığından Kovid-19 Hastalarının İzolasyon ve İşe Dönüşlerin

Sağlık Bakanlığından Kovid-19 Hastalarının İzolasyon ve İşe Dönüşlerin Kovid-19 salgınının kontrolüne yönelik çalışmalar kapsamında, vakaların izolasyonlarının sonlandırılması ve işe baş...

Tüm Fotoğraflar    

  26.10.2020
 

26.10.2020..

İzlenme: 17

   
  24.10.2020
 

24.10.2020..

İzlenme: 23

   
  23.10.2020
 

23.10.2020..

İzlenme: 31

   
  22.10.2020
 

22.10.2020..

İzlenme: 29

   
 •  
 •  
 •  

 • Bugün haber eklenmedi.
tula basın tula basın
SAYMAZ KÖŞE YAZILARINA BAŞLIYOR.
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
HİKMET HOCA GİDİCİ Mİ?
B.Ali KAVALCI B.Ali KAVALCI
KANDÖKEN TAŞÖREN CUNTACI
Ramazan Topcan Ramazan Topcan
VAKİT; AYRILIK VAKTİ
Azmi Kandemir Azmi Kandemir
MUHALEFET DEĞİŞEN VE GELİŞEN TÜRKİYE’YE İNTİBAK EDEMİYOR
İsmet KÖSOĞLU İsmet KÖSOĞLU
NECATİ HOCA VE ÇAY TV.


Tüm videolar

  27 Mayıs 1960'ta ne oldu? Videosu
 

27 Mayıs 1960'ta ne oldu?

   
  RİZE TANITIM Videosu
 

RİZE TANITIM

   


KİRALIK EV