Karakter boyutu :
Hafızlık İcazet Merasimi Rize'de Yapıldı

Hafızlık İcazet Merasimi Rize'de Yapıldı

Tarih 06 Ağustos 2016, 17:46 Editör tula basın

Rize İl Müftülüğü ve İlçe Müftülüklerine bağlı 58 Kur’an kursunda son bir yıl içinde hafızlığını tamamlayan 524 hafız için toplu icazet merasimi Sahil Camii'nde yapıldı.
İlk defa Rize'de tertip edilen merasim törenine Rizeliler büyük ilgi gösterdiler.

Rize'de İl Müftülüğü ve ilçe müftülüklerine bağlı 58 Kur'an kursunda hafızlık eğitimini tamamlayanlar törenle icazet belgelerini aldı.
Şeyh Camisinde ger-çekleşen törene, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Rize Milletvekilleri Hasan Karal, Hikmet Ayar, Belediye Başkan Yardımcısı Sultan Yılmaz, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kazancı, İl Müftüsü İsmail Yalçın ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı.
Yoğunluk dolasıyla camiye sığmayan vatandaşlar için caminin dışında dev ekran kuruldu.
Vali Bektaş, burada yaptığı konuşmada, hafız olmak kadar hafız kalmanın da önemli olduğunu belirterek, "Rabbimizin bize mesajı olarak gönderdiği Kur'an'ı beyninde bir bütün olarak taşıyabilmek ve muhafaza edebilmek gerçekten çok önemli. Hafızlık çok kutlu bir duygu. Bütün hafızlarımızı kutluyorum." dedi.
Milletvekili Hasan Karal ise "Bu güzel görüntü Rizemizde bu zamana kadar dini faaliyetlerimizin içerisinde belkide en anlamlı olanlardan bir tanesidir. Bugün 524 hafız kardeşimiz icazetlerini alacaklar." diye konuştu.
Kur'an'ı ezberlemenin çok önemli olduğuna işaret eden Karal, şunları kaydetti: 
"Kur'an'ı ezberlemek belkide dünyanın en şerefli vazifelerinden birisidir. Kur'an'ı ezberlemenin önemli olduğu kadar Kur'an' anlamak ve anlaşılan Kur'an'ı anlatmak ve anlatılan Kur'an'ı anlamayanların idrakine sunmak belkide çok daha önemli bir görev olsa gerek. Bugün Kur'an yeterince anlaşı-lamadığı için Kur'an adına cinayetler işleniyor. Kur'an'ın ismi kullanılarak İslamın o güzel mesajı maalesef istismar ediliyor. Bugün maalesef dünyada en büyük pirimi din yapmaktadır.
 Din adına ortaya çıkan ve dini kullanan insanları aldatma yönüne giden ve dünyevi çıkarlarına alet ederek menfaat devşirmeye çalışan dünyada anımsanmayacak ölçüde bir büyük yığın var. Bugün Müslümanlık ve İslam dini en büyük sıkıntıyı Müslümanlardan çekmektedir. 
İl Müftüsü İsmail Yalçın da hafız olan öğrencileri tebrik ederek, Müslümanların Kur'an'ı doğru öğrenmesi ve anlaması gerektiğini ifade etti.
Konuşmaların ardından 524 hafıza icazet belgeleri verildi. Bütün hafızlara tablet hediye edilen programda ayrıca kura çekimiyle belirlenen 30 hafız ise umreye gönderilecek.

 • Array
 • Array
 • Array
 • Array
 • Array
 • Array
 • Array
 • Array
 • Array

RİZE HABERLERİ

Dedesinden Görüp 6 Yaşında Yapmaya Başladığı Kıl Çorabı Örmeyi 60 Yıld

Dedesinden Görüp 6 Yaşında Yapmaya Başladığı Kıl Çorabı Örmeyi 60 Yıld Rize’nin Ardeşen ilçesinde Zeki Döne, 60 yıldır kıl çorabı örüyor. Ördüğü çorapları satarak kazanç da elde eden Dön...

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’in Annesi Vefat Etti

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’in Annesi Vefat Etti Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’in annesi Müyesser Metin, geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti.

Tüm Fotoğraflar    

  26.11.2020
 

26.11.2020..

İzlenme: 0

   
  25.11.2020
 

25.11.2020..

İzlenme: 8

   
  24.11.2020
 

24.11.2020..

İzlenme: 21

   
  23.11.2020
 

23.11.2020..

İzlenme: 21

   
 •  
 •  
 •  
tula basın tula basın
SAYMAZ KÖŞE YAZILARINA BAŞLIYOR.
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
HİKMET HOCA GİDİCİ Mİ?
B.Ali KAVALCI B.Ali KAVALCI
KANDÖKEN TAŞÖREN CUNTACI
Ramazan Topcan Ramazan Topcan
VAKİT; AYRILIK VAKTİ
Azmi Kandemir Azmi Kandemir
MUHALEFET DEĞİŞEN VE GELİŞEN TÜRKİYE’YE İNTİBAK EDEMİYOR
İsmet KÖSOĞLU İsmet KÖSOĞLU
NECATİ HOCA VE ÇAY TV.


Tüm videolar

  27 Mayıs 1960'ta ne oldu? Videosu
 

27 Mayıs 1960'ta ne oldu?

   
  RİZE TANITIM Videosu
 

RİZE TANITIM

   


KİRALIK EV