Karakter boyutu :

Karadenizli balıkçılar, hamsiyi bekliyor

Tarih 02 Kasım 2020, 16:35 Editör tula basın

SAMSUN'da balıkçılar, hamsi avı için hava sıcaklarının düşmesini bekliyor. Samsun Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Atıf Malkoç, deniz suyu sıcaklığının yüksek olduğunu belirterek, "Böyle sıcak devam ederse hamsi gelmez. Ne zaman ki havalar soğursa o zaman hamsi olur" dedi.

1 Eylül'de başlayan denizlerde yeni av sezonu ile birlikte palamutta yaşanan bolluk balıkçıların yüzünü güldürdü. Ancak hava sıcaklıklarının yüksek gitmesi nedeniyle Karadenizli balıkçılar istedikleri hamsi avı miktarına ulaşamadı. Batı Karadeniz'de hamsi avı yapılırken Orta ve Doğu Karadeniz'deki balıkçılar ise hava sıcaklıklarının düşmesini bekliyor. Zonguldak bölgesinde avlanan hamsi, Samsun'da kilogramı 20 TL'den satışa sunuluyor. Samsun Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Atıf Malkoç, hava sıcaklıklarının çok yüksek gittiğini söyleyerek, "Hamsi bu sene gecikecek. Eski tarihlerde hamsi hep 10 Kasım'dan sonra olurdu ama bu sene bayağı gecikecek. Çünkü deniz suyu çok sıcak bu sene. Balıklar hep kıyıda. Hamsi var burada ama az. Avlanan Karadeniz'deki hamsi Marmara'dan geliyor. Şu an Karadeniz'de hamsi az havalardan dolayı, sıcaktan dolayı. Sıcak olduğu müddetçe balıklar toplanmıyor, dağınık şekilde gidiyor. Böyle sıcak devam ederse hamsi gelmez. Ne zaman ki havalar soğursa o zaman hamsi olur" dedi.

 

Selami Düzgün ise sezonun palamut bolluğu ile başladığını, hamsinin de bolca avlanmasını beklediklerini belirterek, "Hamsi az ama çoğalacak. Palamut boldu bu sene ama hamside gelecek ancak denizler sıcak olduğu için hamsi yok. Karadeniz hamsi yiyecek beklentimiz o. Havalar soğuduğu zaman hamsi gelecek inşallah. Deniz sıcak olduğu için hamsi yok. Hamsi Karadeniz'in olmazsa olmazıdır. Karadenizliler için peynir ekmek gibi vazgeçilmezdir" şeklinde konuştu. 


  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array

BÖLGE

Trabzon Orman Bölge Müdürlüğünden "Maviyemiş" Atağı

Trabzon Orman Bölge Müdürlüğünden Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü, sorumluluk alanındaki Trabzon, Rize, Gümüşhane ve Bayburt'ta doğal yetişen maviy...

Rize'de Sporcu ve Sanatçılardan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadeleye Kli

Rize'de Sporcu ve Sanatçılardan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadeleye Kli Rize Valiliği öncülüğünde hazırlanan klipte, Vali Kemal Çeber, Prof. Dr. Mustafa Karataş, milli kaleci Gökhan Akkan...

Tüm Fotoğraflar    

  02.12.2020
 

02.12.2020..

İzlenme: 13

   
  01.12.2020
 

01.12.2020..

İzlenme: 21

   
  30.11.2020
 

30.11.2020..

İzlenme: 27

   
tula basın tula basın
SAYMAZ KÖŞE YAZILARINA BAŞLIYOR.
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
HİKMET HOCA GİDİCİ Mİ?
B.Ali KAVALCI B.Ali KAVALCI
KANDÖKEN TAŞÖREN CUNTACI
Ramazan Topcan Ramazan Topcan
VAKİT; AYRILIK VAKTİ
Azmi Kandemir Azmi Kandemir
MUHALEFET DEĞİŞEN VE GELİŞEN TÜRKİYE’YE İNTİBAK EDEMİYOR
İsmet KÖSOĞLU İsmet KÖSOĞLU
NECATİ HOCA VE ÇAY TV.


Tüm videolar

  27 Mayıs 1960'ta ne oldu? Videosu
 

27 Mayıs 1960'ta ne oldu?

   
  RİZE TANITIM Videosu
 

RİZE TANITIM

   


KİRALIK EV