Karakter boyutu :
RİZE'DE TAŞ OCAĞINA HAYIR DEDİLER

RİZE'DE TAŞ OCAĞINA HAYIR DEDİLER

Tarih 02 Kasım 2020, 16:39 Editör tula basın

Doğal hayatın yok olacağı ve doğal bitki örtüsünün heba olacağı iddiasıyla İkizdere Dernekler Federasyonu tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

    
İkizdere Dernekler Federasyonu tarafından yapılan açıklama aynen şöyle ’Değerli Akrabalarım, Komşularım, Hemşerilerim, Dostlarım, Yaklaşık bir yıl önce Rize ilimiz, İkizdere İlçemiz Gürdere ile Cevizlik köyleri arasında İşkence Dere vadisinde Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından verilen ÇED gerekli değildir raporu ile SR inşaatın başvurusu ile taş ocağı ruhsatı alınmıştı.

    
Bu bilgiyi alır almaz Rize İdare Mahkemesinde dava açmıştık. Dava 24.09.2020 tarihinde bizim lehimize sonuçlandı.

    
Bu arada İyidere’de liman inşaatı ihalesi sonuçlandı ve limanın dolgusu için gerekli taşlar için Ocak arayışına gidildiğini işittik, takip ediyorduk.

 

   
21.08. 2020 de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Trabzon 11. Bölge Müdürlüğü tarafından Bir önce ki taş ocağı başvurusunda olduğu gibi aynı bölgenin hemen alt kısmı için ÇED gerekli değil raporu ile ruhsat alındığını öğrendik.

    
Bu durumda,    Turizm destinasyon alanı olarak seçilmiş İkizdere vadisini üst tarafı turizm bölgesi alt tarafı ise Taş ocakları bölgesi olarak kullanılacağını net bir biçimde söyleyebiliriz.

   
Fakat şu anda ki durum Şimşirli köyü, Cevizli köyü ve Gürdere köyünden yılda 31.448.000 ton/yıl patlatarak taş çıkarılacak. Bölge taş ocağı destinasyon haline gelecek.

    
İDEF İkizdere Dernekler Yönetimi olarak;

   
Bu sorun bütün İkizderelilerin sorunudur ilkesi ile İkizdere’deki bütün STK ( sivil toplum kuruluşları, köy dernek ve vakıfları)’ları ile  ortak bir metin etrafında toplanmaya, yöre insanımıza/tabiat güzelliklerine/yaban hayvanlarına/tarımına/hayvancılığına/arıcılığına ve köylerimize sahip çıkmayı kararlaştırdık.

   
İkizdere taş ocaklarına kurban edilmemeli.

   
İkizdere’ye hiç bir katkısı olmayan ve köylerimizin / köylülerimizin zarar göreceği Taş Ocaklarının yaptırılmaması için sizlerin katkı ve desteklerinize ihtiyacımız var. Lütfen atılan mesajlarımıza, paylaşımlarımıza kayıtsız kalmayıp olabildiğince akraba ve hemşerilerimize iletimini sağlayalım.

    
Sevdiğimiz, her sene gittiğimiz övündüğümüz köylerimizi sahipsiz bırakmayalım.


  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array
  • Array

RİZE HABERLERİ

ÇAYKUR ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜ İŞÇİ ALIYOR

ÇAYKUR ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜ İŞÇİ ALIYOR 4857 sayılı İş Kanununun 30 ncu maddesi gereğince çalıştırılması gereken Engelli ve Eski Hükümlü işçi kontenjanları...

RİZE'DE YİYECEKLERİNİ TİLKİ İLE PAYALŞTILAR

RİZE'DE YİYECEKLERİNİ TİLKİ İLE PAYALŞTILAR RİZE’nin Çamlıhemşin ilçesinde karla kaplı Kavrun Yaylası'nda gezinti yapan bir grup, karşılarına çıkan tilkiyi...

Tüm Fotoğraflar    

  02.12.2020
 

02.12.2020..

İzlenme: 13

   
  01.12.2020
 

01.12.2020..

İzlenme: 21

   
  30.11.2020
 

30.11.2020..

İzlenme: 27

   
tula basın tula basın
SAYMAZ KÖŞE YAZILARINA BAŞLIYOR.
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
HİKMET HOCA GİDİCİ Mİ?
B.Ali KAVALCI B.Ali KAVALCI
KANDÖKEN TAŞÖREN CUNTACI
Ramazan Topcan Ramazan Topcan
VAKİT; AYRILIK VAKTİ
Azmi Kandemir Azmi Kandemir
MUHALEFET DEĞİŞEN VE GELİŞEN TÜRKİYE’YE İNTİBAK EDEMİYOR
İsmet KÖSOĞLU İsmet KÖSOĞLU
NECATİ HOCA VE ÇAY TV.


Tüm videolar

  27 Mayıs 1960'ta ne oldu? Videosu
 

27 Mayıs 1960'ta ne oldu?

   
  RİZE TANITIM Videosu
 

RİZE TANITIM

   


KİRALIK EV