Ramazan Topcan
Ramazan Topcan
tulabasin@hotmail.com
ÖMRE BEDEL GECE; KADİR GECESİ
30 Haziran 2016, 17:46


Kur’an-ı Kerimde adı geçen tek ay, Ramazan-ı Şerif ayı olduğu gibi, adı geçen tek gece de Kadir gecesidir.  1 Temmuz  Cuma   gününü Cumartesi   gününe bağlayan gece, Kadir gecesidir. 
Hakkında özel bir sure de indirilen Kadir gecesi hakkında Yüce Rabbimiz: “Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gece melekler ve ruh, rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur.” Buyurmuştur.
Bir kere daha Kur’an-ı Kerimde bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen, rahmet-i ilahînin beşeriyet üzerine sağanak sağanak inişine şahit olduğumuz, dostluk, kardeşlik ve dayanışma duygularını yoğun bir şekilde yaşamamıza vesile olan, pek çok hayır ve bereketi sinesinde barındıran, ilahî af ve mağfiretin tecelli ettiği, sabırla yüksek ahlakî meziyetlerimizi geliştiren, rahmet ve bereket mevsimi Ramazan-ı Şerif ayının sonuna yaklaşırken böyle bir kıymetli kandil gecesine ulaşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Rabbimize hamd, âlemler sultanı Efendimize salât ve selamlar olsun. 
Milletimizin kalbine ateş düşüren terör ve teröristleri lanetliyorum. Alçaklıkta sınır tanımayan, bu mübarek ayda ülkemizi kana bulayan, kardeşlerimizi şehit eden zalimleri, teröristleri, hainleri, işbirlikçilerini, destekçilerini ve bu olaya sevinenleri bu mübarek Ramazan-ı Şerif ve önümüzdeki Kadir Gecesi hürmetine kahr-u perişan eyle Allah'ım.
Şehitlerimize, canlarımıza Yüce Mevla'mızdan rahmetler diliyorum. Makamları cennetler olsun inşaallah. Yaralı kardeşlerimize şifalar diliyorum. 
Aziz milletimizin başı sağ olsun.
Yollarda, caddelerde, billboardlarda kocaman yazılar; “Hoş geldin onbir ayın sultanı” Hemen herkes, bu ve buna benzer Ramazan-ı Şerif ayına övgü yazıları görmüştür. Ancak kendimize sormamız gereken en önemli soru şu; Ramazan-ı Şerif ayını kim ve neden sultan etmiştir. Diğer bir ifade ile Ramazan-ı Şerif ayını onbir aya sultan eden şey nedir? Diye.
Kanaatimce bu soruya doğru cevap verilmesi halinde bırakın Ramazan-ı Şerifin sultanlığını bütün aylarımız sultan olur.

Ramazan-ı Şerif ayının sultanlığına neden olan pek çok olay sayılabilir. Oruç ibadetinden i’tikaf ibadetine kadar. Ancak tek kelime ile ifade edecek olursam Ramazan-ı Şerif ayını sultan eden şey; aziz kitabimiz Kur’an-ı Kerimdir.

Bir kitap düşünün aya iniyor onu onbir aya sultan ediyor.
Bir kitap düşünün geceye iniyor onu diğer gecelerden belki senelerden daha faziletli hale dönüştürüyor.
Bir kitap düşünün dağa iniyor o dağı bütün dağlardan daha üstün hale getiriyor.
Bir kitap düşünün bir şehre iniyor o şehri, şehirlerin anası yapıyor.

Şimdi soruyorum; ayı sultan eden, geceyi kadir yapan, Yesrib’i, Medine, Medine’yi de medeniyete dönüştüren bu Kur’an, insanoğlunun gönlüne inecek olsa insanı yeryüzünde sultan etmez mi?. Hiç şüphe yok ki insanlık huzur ,insanlık mutluluk istiyorsa Kur’an ve onun sahibi Yüce Rabbimizle barışık olmalıdır.Kur’an’dan uzak, bırakın 60 senelik fani hayatında Kur’an-ı Kerimi 60 kere okumak şöyle 6 kere dahi okuma sevabını amel defterine yazdırmamış,yazdıramamış olanlar, Kur’an-ı Kerimden istifade edemez,edemeyecektir. Bundan dolayıdır ki bir kere daha sesleniyorum; Kadir gecesini idrak etmenin ve ondan nasiplenmenin yolu, Kur’an-ı Kerim’in eşsiz mesajını anlamak ve onun aydınlattığı istikamette yürümekten geçer.

Kadir gecesi, sema kapılarının açıldığı, esenliğin her tarafa yayıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu bir gecedir. Hazret-i Peygamber [Sallallahu Aleyhi ve Sellem] Efendimiz, bu gece hakkında; “Faziletine inanarak ve sevabını da Allah’tan umarak, kadir gecesini güzel amellerle değerlendirenin, geçmiş günahları bağışlanır.” Buyurmuşlardır. 
Bu gece, günahlarımıza tövbe edip pişman olmalıyız. Bir daha o günahlara dönmemeye karar verip Allah’tan [Azze ve Celle] affımızı dilemeliyiz. Üzerimizde kul hakkı varsa, onu sahibine iade etmeliyiz. Hayır,  hasenat ve iyilikler yaparak fakir-fukarayı sevindirmeli, hayra yol açan işlerde birbirlerimizle adeta yarış halinde olmalıyız. Bilhassa Hazret-i Peygamber [Sallallahu Aleyhi ve Sellem] Efendimizin yaptığı şu duayı çokça yapmalıyız; “Ey Allah’ım sen affedicisin, affı seversin. Beni affet.”
Bu geceyi Yüce Rabbimizin rızasına uygun bir şekilde değerlendirmek için bolca Kur’an-ı Kerim okumalı, kaza namazları kılmalıyız. Uzaktaki eş, dost, akraba ve büyüklerimizi arayarak kandillerini tebrik etmeliyiz. Çocuklarımızın ellerinden tutup camiye getirerek onların da bu gecenin manevî ikliminden yararlanmasını sağlamalıyız. 
Mübarek Ramazan-ı Şerif ayının coşku ve bereketinin doruklara çıktığı Kadir Gecesinde dualarımızla birbirimize ve Allah'a [Azze ve Celle] yakınlaşmalıyız. Geçmişimizin muhasebesini yaparak sorumluluklarımızı yeniden hatırlamalıyız. Hayırlı bir ömür, sağlıklı bir yaşam için, memleketimizin selameti için, dünyanın farklı yerlerinde bulunan mazlum ve mağdur Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı zulümlerin sona ermesi için hatta tüm insanlık için dualar etmeliyiz.
Kadir Gecesi’nin getirdiği güzellik ve erdemlerin hayat boyu sürmesi duasıyla bütün kardeşlerimizin kandillerini bir kere daha tebrik ediyor, selametler diliyorum. Bu vesile Aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve dualarla yâd ediyorum. Makamları cennetler olsun inşaallah.

Selam ve dua ile…
Ramazan TOPCAN
Balıkesir İl Müftü Yardımcısı

Bu yazı 53975 defa okunmuştur.

Tüm Fotoğraflar    

  01.07.2020
 

01.07.2020..

İzlenme: 22

   
  30.06.2020
 

30.06.2020..

İzlenme: 24

   
  23.06.2020
 

23.06.2020..

İzlenme: 51

   
  16.06.2020
 

16.06.2020..

İzlenme: 40

   
  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.
tula basın tula basın
‘’ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR’’!...
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
HİKMET HOCA GİDİCİ Mİ?
B.Ali KAVALCI B.Ali KAVALCI
KANDÖKEN TAŞÖREN CUNTACI
Ramazan Topcan Ramazan Topcan
VAKİT; AYRILIK VAKTİ
Azmi Kandemir Azmi Kandemir
MUHALEFET DEĞİŞEN VE GELİŞEN TÜRKİYE’YE İNTİBAK EDEMİYOR
İsmet KÖSOĞLU İsmet KÖSOĞLU
NECATİ HOCA VE ÇAY TV.


Tüm videolar

  27 Mayıs 1960'ta ne oldu? Videosu
 

27 Mayıs 1960'ta ne oldu?

   
  RİZE TANITIM Videosu
 

RİZE TANITIM

   


KİRALIK EV